Novohradské muzeum disponuje rozsáhlou digitální sbírkou dobových fotografií a pohlednic zachycující reálie, osoby i události Nových Hradů a Novohradska zejména z období 1890-1990.

Základ této sbírky položila výstava Hledání novohradské historie připravená tehdy nově vzniklou Novohradskou občanskou společností v roce 1999. K digitalizovaným kopiím fotografií od místních pamětníků a rodáků postupně přibývaly materiály získávané během následujících projektů zaměřených na poznávání místní historie. Součástí projektu Příběhy novohradských domů z roku 2006 byla také internetová databáze a web fotografie.novehradyhistorie.cz, na kterém byly od té doby další přírůstky publikovány. Tyto webové stránky a databáze jsou již od roku 2012 určeny na dožití a nové akvizice dosud čekaly na novou publikační platformu. Za tu byl vybrán portál Historypin.org, na který postupně přidáváme fotografie z naší téměř tisíci kusé sbírky. 

Fotografie pocházejí z různých zdrojů a vztahují se na ně několikera autorská práva. V případě, že budete chtít fotografie dále publikovat, obraťte se prosím na nás s e-mailem s konkrétními čísly fotografií nebo tématem, kterého se mají týkat. Kromě toho, že v nemálo případech disponujeme kvalitnějším rozlišením, než jaké je prezentováno na internetu, známe často doplňující nezveřejněný kontext.